Ομιλία του Συμβούλου Εκπαίδευσης στους γονείς της Α' Δημοτικού

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Απόστολος Σωτηρίου πραγματοποίησε ομιλία στους γονείς της Α' Δημοτικού του σχολείου μας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα προβολών του σχολείου και είχε ως τίτλο «Ο ρόλος της Οικογένειας στη σχολική προσαρμογή των παιδιών».

Κατά τη διάρκεια της ομιλίας του, ο κ. Σωτηρίου ανέπτυξε σημαντικά θέματα που αφορούν τη σχέση των γονέων με την εκπαίδευση των παιδιών τους. Μέσα από παραδείγματα και πρακτικές συμβουλές, ανέδειξε τη σπουδαιότητα της ενεργού συμμετοχής των γονέων στην εκπαιδευτική πορεία των παιδιών τους. Η ομιλία ανέδειξε τον κρίσιμο ρόλο που διαδραματίζουν οι γονείς ως πρώτοι εκπαιδευτικοί και υποστηρικτές των παιδιών τους, ενισχύοντας έτσι την εκπαιδευτική διαδικασία στο σχολείο και στο σπίτι.

Η παρουσία των γονέων στην ομιλία ήταν εξαιρετικά σημαντική και ενδεικτική της σημασίας που αποδίδουν στην εκπαίδευση των παιδιών τους και της ανάγκης να ενημερώνονται και να ανταλλάσσουν ιδέες για τη βελτίωσή της.

Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα εξέφρασε την ευγνωμοσύνη της προς τον κ. Σωτηρίου για την εμπνευσμένη ομιλία του και για τη συνεισφορά του στην εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου καθώς και τις ευχαριστίες της προς όλους τους παρευρισκομένους γονείς για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή τους.

SymvA2

SymvA1