Εθελοντισμός

Οι μαθητές/τριες της Ε' τάξης επισκέφτηκαν την υπαίθρια αιμοδοσία που διοργάνωσε το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας στην πλατεία Ταχυδρομείου στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων της θεματικής ενότητας «Εθελοντισμός».

Κατά την επίσκεψη οι μαθητές ενημερώθηκαν από την υπεύθυνο ιατρό και νοσηλεύτρια για τον θεσμό της εθελοντικής αιμοδοσίας και τη σημασία της προσφοράς αίματος. Επιπλέον, ευαισθητοποιήθηκαν για την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, του αλτρουισμού και τις αξίες του εθελοντισμού και της κοινωνικής προσφοράς. Στο τέλος, μοιράστηκε στα παιδιά υλικό που αφορούσε την εθελοντική αιμοδοσία.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων Γεωργία Μπουργάνη και Θεολογία Γιώτσα.

eth4

eth5