«ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ»
για τους μαθητές/τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων

Με ιδιαίτερη ενθουσιασμό και έντονο ενδιαφέρον την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων του 16ου του σχολείου μας συμμετείχαν στο Εκπαιδευτικό Αθλητικό Πρόγραμμα «ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ».

Το πρόγραμμα «ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ» υποστηρίζεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (Ε0Κ) και εκπονείται από ομοσπονδιακούς προπονητές.

Σκοπός του προγράμματος είναι να αποκτήσουν οι μαθητές/τριες θετική άποψη για τον αθλητισμό και μέσα από κατάλληλη καθοδήγηση να αγαπήσουν το μπάσκετ αποκτώντας την κατάλληλη καλαθοσφαιρική εκπαίδευση, εντός κι εκτός σχολικού περιβάλλοντος καθώς και την σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα.

Συμμετέχοντας στις ασκήσεις και στις δραστηριότητες του προγράμματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας, τους δόθηκε η δυνατότητα να συν αθληθούν και να συνεργαστούν μεταξύ τους, συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στην ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους και του χαρακτήρα τους.
Στο τέλος δόθηκαν σε όλα τα παιδιά συμβολικά, από ένα αναμνηστικό βραχιολάκι με το σήμα της Ομοσπονδίας καθώς και δύο μπάλες για τις ανάγκες του σχολείου.

Το πρόγραμμα υλοποίησε ο ομοσπονδιακός προπονητής κ. Μίζιος Αθανάσιος, ο οποίος εξέφρασε ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους μαθητές/τριες της για την συμμετοχή τους και τις προσπάθειες τους και τους ευχήθηκε ''καλή πρόοδο''. Η Διευθύντρια κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα ευχαρίστησε τον ομοσπονδιακό προπονητή για την επίσκεψή του στο σχολείο μας και την υλοποίηση του προγράμματος καθώς επίσης ευχαρίστησε όλους όσους βοήθησαν σ΄ αυτό.

3p1

3p2024