Αξιότιμε κύριε διευθυντή

Είμαστε οι μαθητές της ΣΤ1 τάξης του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας και σας απευθύνουμε αυτή την επιστολή για να εγκρίνετε κι εσείς την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα στη χώρα μας, τα οποία αφήρεσε ο Λόρδος Έλγιν.

Πρώτα απ? όλα, για τον ελληνικό λαό τα μάρμαρα του Παρθενώνα είναι πολύ σημαντικά, γιατί αποτελούν ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας και είναι ένα αξεπέραστο δημιούργημα των προγόνων μας και πιστεύουμε ότι μας ανήκει. Πώς θα νιώθατε εσείς αν από τη Μεγάλη Βρετανία αφαιρούσαν κάποια δικά σας σημαντικά μνημεία, τα οποία θα δήλωναν τον πολιτισμό της πατρίδας σας; Επίσης, ο επισκέπτης της Ακρόπολης δεν μπορεί να θαυμάσει το έργο ολοκληρωμένο και να γνωρίσει την ιστορία μας, διότι πολλά κομμάτια λείπουν, γιατί φιλοξενούνται στο Μουσείο σας.

Επιπλέον, πιστεύουμε ότι το νέο Μουσείο της Ακρόπολης είναι ο κατάλληλος χώρος για να φιλοξενηθούν τα γλυπτά του Παρθενώνα, επειδή θα βρίσκονται κοντά στα μνημεία όπου ήταν τοποθετημένα και θα είναι σ? ένα χώρο ειδικά διαμορφωμένο για την ανάδειξή τους. Ακόμα θα μπορούν όλοι οι Έλληνες να τα θαυμάζουν κι εσείς ως επισκέπτες θα μπορείτε να τα δείτε στο φυσικό τους χώρο.

Για όλους αυτούς τους λόγους, σας παρακαλούμε να επιστρέψετε τα έργα αυτά και να ανταποκριθείτε θετικά στο αίτημά μας.

Ελπίζουμε να λάβετε υπόψη σας την επιστολή μας.

Mε εκτίμηση

Οι μαθητές του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας- Ελλάδα

Υ.Γ. Σας ευχαριστούμε θερμά για τη φροντίδα και την προστασία που προσφέρατε τόσα χρόνια στα μάρμαρα.