Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «ΧΟΠΑ Ήρωες 112»

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης με την εκπαιδευτικό και Διευθύντρια του σχολείου κυρία Δραγατογιάννη Παναγιώτα στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων και στη θεματική «Ζω καλύτερα – Ευ ζην: Γνωρίζω το σώμα μου», συμμετέχουν στο Εκπαιδευτικό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «ΧΟΠΑ Ήρωες 112».

Το «ΧΟΠΑ Ήρωες 112» είναι ένα πρωτοποριακό εκπαιδευτικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα που υλοποιεί το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και η βραβευμένη με το 2018 HEALTH COLLABORATION Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία Angels Initiative και αποσκοπεί στην ενημέρωση, την εξοικείωση και προετοιμασία των μικρών παιδιών, ώστε να αντιληφθούν ποια είναι τα συμπτώματα του εγκεφαλικού επεισοδίου σε έναν μεγαλύτερό τους και να μπορέσουν να καλέσουν έγκαιρα τις πρώτες βοήθειες χρησιμοποιώντας τον Πανευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης 112.

Όλα αυτά γίνονται μέσα από παιχνίδι και δραστηριότητες, με υλικό έντυπο και ηλεκτρονικό που παρέχεται εντελώς δωρεάν καθώς και η απαραίτητη καθοδήγηση για τους δασκάλους και τους γονείς που ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος. Μέχρι στιγμής, πάνω από 700 δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία από όλη την Ελλάδα και 7.000 παιδιά, έχουν λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Πρόγραμμα, βοηθώντας με αυτόν τον τρόπο να μεταλαμπαδευθεί η γνώση σε οικογένειες και κοινότητες!

Παραλάβαμε κι εμείς λοιπόν το υλικό μας και τα βιβλία δραστηριοτήτων κι ανυπομονούμε να κάνουμε όλες τις δραστηριότητες και να γίνουμε κ εμείς εν δυνάμει υπερήρωες, που θα σώσουν τους αγαπημένους τους.

hopa1

hopa2