La Galette de Rois για τους μαθητές της Ε΄ τάξης

Το γαλλικό έθιμο της κοπής της βασιλόπιτας αναβίωσαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, στην ώρα του μαθήματος των Γαλλικών, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Παπαποστόλου Αγαθή.

Η γαλλική βασιλόπιτα ''la Galette de Rois'' – λα γκαλέτ ντε ρουά – ''πίτα των βασιλιάδων'' είναι μία πίτα που παραδοσιακά παρασκευάζεται και καταναλώνεται όχι μόνο στη Γαλλία αλλά και σε όλες τις γαλλόφωνες χώρες, την ημέρα των Θεοφανίων και τιμά την επίσκεψη των μάγων βασιλέων στον Ιησού Χριστό.

Πρόκειται για μια πίτα με δύο φύλλα σφολιάτας που περιέχουν μια γλυκιά κρέμα αμυγδάλου. Σύμφωνα με το έθιμο μοιράζεται σε τόσα κομμάτια όσοι είναι και οι συνδαιτυμόνες συν ένα. Το τελευταίο, αυτό κομμάτι, το ονόμαζαν το κομμάτι του ''Καλού Θεού'', της "Παναγίας" ή των ''Φτωχών'' και το δίνανε στον πρώτο φτωχό που θα περνούσε από το σπίτι. Το φλουρί αρχικά ήταν ένα κουκί, αργότερα αντικαταστάθηκε από ένα αγαλματίδιο που παρίστανε το Θείο Βρέφος. Σήμερα κυκλοφορούν διάφορα αναμνηστικά.

Όποιος κερδίσει το φλουρί φορά το στέμμα και γίνεται ο Βασιλιάς ή η Βασίλισσα του σπιτιού για εκείνη την ημέρα.

Ο ενθουσιασμός και η χαρά και των μαθητών μας δεν περιγράφεται! Μαζί με τη Διευθύντρια, κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα, ευχαρίστησαν την κ. Παπαποστόλου Αγαθή για την καταπληκτική εμπειρία.

Bonne année, bonne santé! Καλή χρονιά με υγεία!

pitafr1

pitafr2