"Τι περιμένουμε για να είμαστε ευτυχισμένοι;"

Τη βραβευμένη γαλλική ταινία animation "Ο Μικρός Νικόλας - Τι περιμένουμε για να είμαστε ευτυχισμένοι;" παρακολούθησαν οι μαθητές των Γ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 στον κινηματογράφο Βικτώρια, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους κ. Νταφούλη Κωνσταντίνα, κ. Μπουργάνη Γεωργία, κ. Γιώτσα Θεολογία, κ. Οικονόμου Αλέξη, κ. Στεργίου Γρηγόρη, κ. Φουρκιώτη Μαρία, καθώς και από την εμψυχώτρια της όλης δράσης εκπαιδευτικό της γαλλικής γλώσσας κ. Παπαποστόλου Αγαθή.

Μια ταινία που βασίζεται στα αγαπημένα κόμικς και παιδικά βιβλία των Jean-Jacques Sempe και Rene Goscinny και τιμά το πνεύμα των θρυλικών δημιουργών και του εμβληματικού έργου τους. Ένα πολύ έξυπνο δημιούργημα των σκηνοθετών Amandine Fredon και Benjamin Massoubre που απέσπασε βραβείο Cristal στο κινηματογραφικό φεστιβάλ Annecy.

Η ταινία είναι ένας ύμνος της φιλίας, της δημιουργικότητας και των παιδικών χρόνων που απόλαυσαν οι μαθητές, καθώς ο διάσημος και σκανταλιάρης μικρός Νικόλας είναι ένας από τους αγαπημένους ήρωές τους.

mNikolas