"Υιοθετώ ένα πρωτάκι"

Με μεγάλη χαρά πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 στο σχολείο μας η δράση «Υιοθετώ ένα Πρωτάκι», όπου οι μαθητές/τριες της Έκτης τάξης ανέλαβαν να προσέχουν και να καθοδηγούν τους μαθητές/τριες της Α' τάξης καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια ιδιαίτερη μουσικοκινητική δραστηριότητα, όπου κάθε παιδί της Έκτης τάξης ταίριαξε μια καρδιά με αυτήν ενός παιδιού της Πρώτης τάξης, δημιουργώντας έτσι τα ζευγάρια που θα μοιραστούν αυτή τη μοναδική εμπειρία. Μέσα από παιχνίδι η δράση συνεχίστηκε στην αυλή του σχολείου, δίνοντας την ευκαιρία στα παιδιά να γνωριστούν καλύτερα και να δημιουργήσουν έναν δεσμό αλληλεγγύης και εμπιστοσύνης και στο σχόλασμα τα μεγάλα παιδιά παρέδωσαν τους μικρούς φίλους τους στους γονείς τους!

Η πρωτοβουλία αυτή στοχεύει στο να βοηθήσει τα "πρωτάκια" μας να προσαρμοστούν ευκολότερα στο νέο τους σχολικό περιβάλλον, ενισχύοντας παράλληλα την έννοια της υπευθυνότητας και του σεβασμού στους μεγαλύτερους μαθητές μας. Είμαστε περήφανοι για τη συμμετοχή και τον ενθουσιασμό που έδειξαν όλα τα παιδιά και ανυπομονούμε να δούμε την πρόοδο αυτής της συνεργασίας κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Η διευθύντρια του σχολείου κ. Δραγατογιάννη Παναγιώτα συγχάρηκε τις δασκάλες των Α΄ και ΣΤ΄ τάξεων, της Φυσικής αγωγής, και των αγγλικών, που οργάνωσαν και συμμετείχαν σε αυτήν την όμορφη δράση!