Η γιορτή της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024,το σχολείο μας τίμησε τον διπλό εορτασμό, θρησκευτικό και εθνικό, της 25ης Μαρτίου με τη δέουσα λαμπρότητα. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Γκανάβα Θεοδώρα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης με εμφανή περηφάνεια και ιδιαίτερο ζήλο παρουσίασαν το «Χρονικό της Επανάστασης του 1821».

Τους καμαρώσαμε με ζωντάνια, παραστατικότητα και σεβασμό στην ιστορία της πατρίδας μας να δραματοποιούν σκηνές από την εποχή της τουρκοκρατίας, από τη ζωή των κλεφτών, του κρυφού σχολειού, της Φιλικής Εταιρείας, των πολιορκημένων του Μεσολογγίου, την αυτοθυσία των γυναικών του Σουλίου.

Τη γιορτή πλαισίωσε μουσικά η χορωδία των μαθητών /τριών της Στ΄ τάξης με υπεύθυνη μουσικό την κ. Μεταξιώτη Σοφία. Τους παραδοσιακούς χορούς που καταχειροκροτήθηκαν από γονείς και μαθητές οι οποίοι είχαν κατακλείσει την αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, δίδαξε η γυμνάστρια κ. Λουλούδη Γεωργία η οποία συνόδευσε ρυθμικά με το τουμπερλέκι. Υπεύθυνες της γιορτής η κ. Γκανάβα Θεοδώρα Δ΄1, Τζομπανάκη Αικατερίνη Δ΄2. Ευχαριστούμε τον θεατρολόγο κ. Μπάκα Παναγιώτη και τον κ. Ροδοβίτη Ιωάννη Εικαστικό για τη βοήθειά τους.

Ζήτω η 25η Μαρτίου 1821!!!

Χρόνια πολλά, Ελλάδα!!!