Εκπλήξεις και δώρα από τον σύλλογο γονέων
& κηδεμόνων του σχολείου μας

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείουμας ετοίμασε μια έκπληξη για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας στον χώρο της κεντρικής εισόδου του σχολείου μας Μια έκπληξη, στήθηκε ένα ονειρεμένο σκηνικό, που σκόρπισε χαρά και πολλά πολλά χαμόγελα σε μικρούς και μεγάλους!!! Επίσημος επισκέπτης, ο Άγιος Βασίλης, χαμογελαστός και γενναιόδωρος στην αναπαυτική του πολυθρόνα μοίρασε απλόχερα λιχουδιές, μολυβάκια και μπαλόνια στους μικρούς και αγαπημένους θαυμαστές του. Οι οποίοι κατενθουσιασμένοι έτρεχαν κοντά του και του μιλούσαν, του γελούσαν, χωρίς να παραλείψουν ταυτόχρονα να γράψουν και το γράμμα με τις επιθυμίες τους για το νέο έτος που έρχεται, στον πάγκο με τα γράμματα και με το γραμματοκιβώτιο που είχε στηθεί γι αυτό τον σκοπό. Την όλη εορταστική εικόνα συμπλήρωσε η δραστηριότητα face painting με την κ. Εύη Τέγου, που σχημάτιζε ατελείωτες ουρές καθώς όλοι ήθελαν μια χαρούμενη πινελιά στο προσωπάκι τους.

Και η όλη δράση ολοκληρώθηκε με την αφήγηση της χριστουγεννιάτικης ιστορίας "Πόσα like έχει ο Άγιος Βασίλης;" από τον συγγραφέα, καλεσμένο από τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων κ. Ραΐλη Γεώργιο στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Με πολύ αξιόλογη παρουσίαση και εξαιρετική προσέγγιση των μαθητών μας που κέρδισε το αμείωτο ενδιαφέρον τους. Συνάμα τονίστηκε από τον συγγραφέα η αξία των βιβλίων και τα πολλαπλά οφέλη που αποκομίζουμε με το διάβασμα. Καθώς το διάβασμα διευρύνει τις σκέψεις μας, διεγείρει τη φαντασία μας, τη δημιουργικότητά μας, αποτελεί αστείρευτη πηγή γνώσεων και κρατά το μυαλό μας δραστήριο.

Η διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας ευχαρίστησαν θερμά την πρόεδρο του συλλόγου κ. Βαγγελογιάννη Σταυρούλα, όλα τα μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και τους καλεσμένους κ. Ραΐλη Γεώργιο και κ. Τέγου Εύη για τη συμβολή τους στην όμορφη δράση και τους ευχήθηκαν Χρόνια Πολλά με επιτυχίες και πολλές δημιουργικές δράσεις!