Επιστολή της νέας διευθύντριας προς τους γονείς

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Είναι μεγάλη μου χαρά και τιμή που αναλαμβάνω τα καθήκοντα της Διευθύντριας του 16ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας. Με αυτή την ευκαιρία, θα ήθελα να σας πληροφορήσω για την προσέγγισή μου και τις φιλοδοξίες μου για το μέλλον του σχολείου μας.

Καταρχάς, θέλω να εκφράσω την εκτίμησή μου για το έργο που έχει γίνει μέχρι σήμερα από τον προηγούμενο διευθυντή, το σύλλογο διδασκόντων και φυσικά εσάς, τους γονείς. Είναι σημαντικό να συνεχίσουμε να υποστηρίζουμε το έργο αυτό και να συνεργαζόμαστε για τη βελτίωση της εκπαιδευτικής εμπειρίας των παιδιών μας.

Ως διευθύντρια, η προτεραιότητά μου είναι να δημιουργήσουμε ένα φιλικό, ασφαλές και καλαίσθητο περιβάλλον, όπου τα παιδιά μας θα μπορούν να μαθαίνουν και να αναπτύσσονται με πλήρη ευαισθησία και σεβασμό προς τις ατομικές τους ανάγκες.

Μαζί με όλους τους εκπαιδευτικούς, θα εργαστούμε για την ενίσχυση των δεξιοτήτων των παιδιών σε όλους τους τομείς - ακαδημαϊκούς, κοινωνικούς και συναισθηματικούς. Θα στηρίξουμε την ανάπτυξη τους με ισχυρές αξίες, θα προωθήσουμε την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα και την αυτονομία, προετοιμάζοντας τα παιδιά μας για μια επιτυχημένη μελλοντική πορεία.

Σε αυτό το ταξίδι, η συνεργασία μας είναι καθοριστική. Ενθαρρύνω όλους τους γονείς να συμμετέχετε ενεργά στη ζωή του σχολείου, να μοιράζεστε τις ιδέες και τις ανησυχίες σας και να συμμετέχετε σε εκδηλώσεις και προγράμματα. Η διαρκής επικοινωνία μεταξύ του σχολείου και των γονέων είναι κεντρικής σημασίας για την επιτυχία των παιδιών μας.

Σας καλώ, λοιπόν, να ενισχύσουμε το δεσμό ανάμεσα στο σχολείο και την οικογένεια, δημιουργώντας μια ενεργή και συνεχή συνεργασία για την ευημερία των παιδιών μας. Αναμένω να σας γνωρίσω από κοντά στις εκδηλώσεις και τις συναντήσεις που θα διοργανώσουμε.

Είμαι βέβαιη ότι, με την υποστήριξη και τη συνεργασία όλων μας, μπορούμε να φέρουμε την εκπαίδευση στο σχολείο μας σε νέα ύψη και να δημιουργήσουμε ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας.

Με εκτίμηση,

Παναγιώτα Δραγατογιάννη